Projektování elektrických rozvodů nn – 2. část

Série odborných školení nejen pro začínající projektanty elektrických zařízení.

Popis školení

2. část série odborných školení na téma projektování elektrických rozvodů nn, jejíž obsahem budou přednášky: 

Jisticí a ochranné přístroje, vlastnosti

Dobrá znalost konstrukce a vlastností jisticích a ochranných přístrojů je základní podmínkou pro jejich správné použití. Při návrhu projektu se musí posoudit ochrany majetku a také ochrana osob. Správný výběr ochranných opatření dokáže významně snížit riziko vzniku požáru.

 

Koordinace jisticích přístrojů, selektivita

Dobrá koordinace jisticích a spínacích přístrojů je podmínkou pro bezpečné a spolehlivé fungování celé instalace. Každý projekt musí zajistit dostatečnou zkratovou odolnost všech použitých komponentů a pro důležitější obvody se požaduje také vyřešení dobré selektivity jisticích přístrojů. Tím se má zajistit spolehlivé napájení ve všech předpokládaných režimech provozu.  

 

Ochrana proti přepětí

Ochrana proti přepětí je jednou ze základních podmínek pro spolehlivé fungování elektrických instalací a na ně připojených spotřebičů. Elektrotechnické normy poskytují návod, jak posoudit nutnost použití ochrany před přepětím a jaké typy svodičů přepětí se mají instalovat. Zvláštní pozornost je třeba věnovat obvodům s elektronickými součástkami, které jsou extrémně citlivé na jakékoli přepětí. 

 

Ochrana proti vzniku požáru

Požáry způsobené používáním elektrické energie představují jednu čtvrtinu všech požárů a mají na svědomí velké hmotné škody a životy mnoha lidí. Proto je nutné navrhovat takové instalace a ochranná opatření, která účinně snižují riziko vzniku požáru od elektrického proudu.

 

Školení je součástí série školení projektování elektrických rozvodů nn, další části najdete zde:

Program školení

 • 1. den školení

  • 8.58 - 9.00
   Zahájení semináře
  • 9.00 - 13.30
   Blok přednášek
  • 13.30
   Závěr semináře

Přednášející

 • Po vysoké škole (ČVUT) pracoval jako projektant, revizní technik a investiční technik pro dodávky elektrotechnologie. V současné době pracuje pro firmu Eaton Elektrotechnika, dříve známé jako Moeller a F&G. Hlavním zaměřením je podpora velkých projektů, školení konzultantů, projektantů a výrobců rozváděčů v zemích EMEA. Autor několika aplikačních příruček pro projektanty a elektrotechnickou veřejnost v Čechách i v zahraničí. Působí v českých technických normalizačních komisích TNK 22 a TNK 130 se zaměřením na bezpečnost elektrických instalací a přístroje nn.  

Nevíte si rady?
Ráda vám pomůžu.

Obraťte se na mě s dotazy, na které jste tady nenašli odpověď. Jsem tu pro vás.